18.07 - 31.08

Festiwal Rumów, Ginu i Tequili

POBIERZ KATALOG

FEVER TREE, czyli napoje typu PREMIUM MIXERS.

Miksery to napoje bezalkoholowe klasy top premium, stworzone dla markowych alkoholi, które zostały starannie przygotowane aby wzmocnić smaki najlepszych rumów, ginu i tequili. Status Cool Brand, odznaczenie Queen’s Award for Enterprise, wyróżnienie jako najlepszy produkt bezalkoholowy podczas Australian Liquor Industry Awards – to tylko niektóre z nagród, które otrzymał ten produkt. Jeśli ¾ twojego drinka to napój, miej pewność, że używasz najlepszego. W katalogu znajdziesz nasze rekomendacje najlepszych połączeń.

Rum ciągle zadziwia koneserów swoją różnorodnością i nieskończonym bogactwem. Aby nazwać alkohol rumem musi spełnić dwa zasadnicze warunki: posiadać odpowiednią zawartość alkoholu oraz musi być produkowany z odpowiedniego surowca. W Europie minimalna moc tego alkoholu to 37,5%, w USA 40%. Drugi warunek to baza, z którego powstaje trunek, niezależnie od tego, czy jest to sok z trzciny cukrowej, syrop, czy półpłynna, lepka melasa pozostała po produkcji cukru z trzciny.

Chociaż nie ma zgody co do tego kto w jakich okolicznościach wyprodukował go pierwszy – obecnie niekwestionowaną ojczyzną rumu są wyspy w rejonie Morza Karaibskiego, wśród których wymienić można Jamajkę, Portoryko, czy Kubę.

W zasadzie wszyscy marynarze i „morski świat” upodobali sobie rum jako rozgrzewający trunek. Porażająca moc, niska cena oraz dostępność trunku sprawiły, że w XVI-XVIII w. ładownie pirackich fregat i magazyny portowych tawern pełne były beczek złocistego napoju. Rum pito „na czysto”, mieszano go z prochem armatnim, piwem, ginem, sherry i przyprawami.

Kolor i aromat rumu zależy od tego czasu jego dojrzewania oraz od miejsca, w którym leżakuje. Rum dojrzewający w dębowych beczkach jest ciemniejszy, a dojrzewający w zbiornikach ze stali nierdzewnej pozostaje praktycznie bezbarwny. Na ciemniejszą barwę wpływa również czas leżakowania.

Generalnie wszystkie rumy można z powodzeniem pić w czystej postaci lub z dodatkiem lodu. Rumy dobrze komponują się także jako składnik drinków, wśród których wymienić można dwa najpopularniejsze: Cuba Libre i Mojito.

Zacapa Centenario

Rum Zacapa, którego najbardziej znanym reprezentantem jest blend skomponowany z rumów leżakujących od 6 do 23 lat, został stworzony w 1976 roku dla uczczenia setnej rocznicy powstania miasta o tej samej nazwie, znajdującego się we wschodniej Gwatemali. Fermentacja odbywa się przy użyciu drożdży otrzymywanych z ananasów, natomiast sam proces leżakowania ma miejsce w tzw. „domu ponad chmurami” – położonym na wysokości 2300 m.n.p.m. Rum dojrzewa kolejno w beczkach z białego dębu amerykańskiego (po Bourbonie), a następnie opalanych beczkach dębowych po Sherry Oloroso oraz Sherry Pedro Ximenez.

Gin to aromatyzowany, wysokoprocentowy napój alkoholowy z dodatkiem redestylowanych lub macerowanych naturalnych składników lub olejków aromatycznych. Wymyślił go fizyk z uniwersytetu w Lejdzie. W Wielkiej Brytanii rozpowszechnili go żołnierze angielscy, gdzie skrócono niderlandzką nazwę „genever” pochodzącą od słowa „jałowiec” – stąd dzisiejszy „gin”.

Produkując gin, pary ostatniej destylacji przepuszczane są przez komorę, która wypełniona jest suszonymi jagodami jałowca i innymi składnikami roślinnymi. Para zaczyna ekstrahować olejki, składniki smakowe które przechodzą do kondensatora. Taki proces pozwala na stworzenie ginu o złożonym smaku i bardzo głębokim aromacie. Gotowy trunek pachnie głównie jałowcem, ale również innymi aromatycznymi ziołami i przyprawami. Może to być przykładowo lukrecja, anyż, kolendra, kminek, skórka cytryn, limonek i pomarańczy, kłącza irysa i tataraku czy gorzkie migdały. Pierwszą kombinację Gin&Tonic wymyślili oficerowie brytyjscy przebywający w koloniach, którzy zażywali chininę dla ochrony przed malarią. Chinina była jednym ze składników toniku. Gorzkie lekarstwo w formie drinka zmieszanego z ginem smakowało całkiem nieźle.

Bombay Sapphire

Wykwintny gin w szafirowej butelce, powstały na podstawie dawnej receptury z drugiej połowy XVIII wieku. Do jego produkcji wykorzystywany jest 3-krotnie destylowany spirytus pszeniczny oraz korzeń dzięgla, rajski pieprz, pieprz kubeba, korzeń irysa, kora kasji, kolendra, jagody jałowca, migdały, lukrecja i skórka cytryny.

Tequila to wysokoprocentowy trunek rodem ze słonecznego Meksyku! Powstaje głównie w stanie Jalisco, leżącym na zachodnim wybrzeżu kraju. Według oficjalnych przepisów tequila powinna zawierać 35-55% alkoholu i zawierać minimum 51% destylatu z błękitnej agawy.

Na proces powstawania tequili składa się kilka etapów. Kiedy agawy osiągną dojrzałość, następuje zbiór. Cały proces odbywa się ręcznie. Po przywiezieniu do destylarni serca agaw muszą zostać pocięte na części, upieczone i zmielone. W ten sposób powstaje słodki, mniej lub bardziej gęsty syrop zwany miel de agave, który następnie zostaje przepompowany do kadzi fermentacyjnych. Po przeprowadzeniu fermentacji i destylacji następuje dojrzewanie w dębowych kadziach lub beczkach. Produkcja tequili nadzorowana jest przez rząd Meksyku i towarzyszą jej ścisłe wytyczne zawarte w „Norma Oficial Mexicana”. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że pijesz oryginalną tequilę, sprawdź czy na butelce znajduje się napis „Hecho en Mexico”.

Volcan De Mi Tierra Blanco

Volcan De Mi Tierra to meksykańska tequila produkowana z dwóch odmian agawy uprawianej na glebach wulkanicznych w rejonie Jalisco. Dzięki różnorodności uprawy agawy (70 % pochodzi z upraw nizinnych, 30 % z upraw wyżynnych) tequila Volcan De Mi Tierra ma niezwykle złożony profil smakowy. W smaku nuty cytrusowe, korzenne i ziołowe, również grejpfruit i czarny pieprz.